Anasayfa / Ne Nasıl yapılır ? / Hidropnömatik Süspansiyon Nedir?

Hidropnömatik Süspansiyon Nedir?

Hidropnömatik Süspansiyon Nedir?
Hidropnömatik, hidrolik ve pnömatik(gazlı) sistemin birlikte kullanıldığı sistemlere verilen isimdir. Hidropnömatik süspansiyon anlaşılması zor, karmaşık bir sistem gibi görünse de aslında işleyişi ve onarımı çok basit bir sistemdir. Bu sistem sıvıların sıkıştırılamaz ve gazların sıkıştırılabilir olması durumunu temel alır.

Bu sistemi basitçe anlatacak olursak;
Sistemde teker bir hidrolik pistona bağlıdır. Pistonun hemen üstü hidrolik sıvı ile doludur. Bu sıvı sıkışmadığı* için piston hareketini şifer adı verilen içi azot dolu küreye iletir. Şifer içindeki azot sıkışır. Sıkıştıkça basıncı artar. Bu sıkışma durumu darbe emilimi sağlar
Azot normal helezon yaylara göre 6 kat daha fazla sıkıştırılabildiği için çok yumuşak bir darbe emilimi gerçekleştirir.
Citroen günümüze kadar bu sistemin birçok farklı modelini piyasaya sunmuştur. Bizim bu konu altında işleyeceğimiz sistemleri aşağıdaki gibi gruplayacağım.

Standart hidropnömatik sistem,
Hydractive1 2,
Hydractive3 3+

Hidropnömatik Süspansiyon
Sistem de 5 veya modeline göre 6 adet şifer bulunmaktadır. Bu şiferlerden sadece 4’ü darbe emilimi sağlar. Diğer iki şifer basınç depolama ve dağıtma işlemi için kullanılır.

Sistem nasıl çalışır?
Başlangıç yerimiz hidrolik deposudur. Aracı ilk çalıştırdığınızda V kayışı üzerinde konumlandırılmış hidrolik pompası da çalışır. Pompa hidrolik deposundan hidrolik yağını çekmeye başlar ve pompanın diğer ucundan 150-175 bar basınç ile merkez şifere gönderilir.

Şifer nedir?
Şiferin içinde lastik bir membran vardır. Bu membranın bir yüzüne Azot, diğer yüzüne ise hidrolik temas eder. Bu membranın görevi azotu içerde hapsedip sisteme gaz kaçmasını engellemektir.

Hidropnömatik Süspansiyon-sifer1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Merkez şifer nedir? Ne işe yarar?
Merkez şifer sisteme basınçlı hidroliğin dağıtıldığı noktadır. Basınç regulatörü, konjektör ve akümülatör gibi farklı isimler ile adlandırılabilinir. Bu elemana tinjektör denildiğini de duyabilirsiniz. Bu kesinlikle yanlış bir ifade olmakla birlikte böyle bir kelime ne Türkçe’de, ne İngilizce’de, ne de Fransıcada yer almamaktadır. Bu uydurma kelimeden uzak durmak lazım.

Pompadan gelen basınçlı hidrolik, merkez dağıtıcıya gelir. Dağıtıcının bir ucuna bağlı olan ana şiferin içi basınçlı hidrolik ile dolar. Şifer ve hidroliğin basıncı 150-175 bar arasına ulaşınca pompanın beslemesi dağıtıcı tarafından depoya yönlendirilir. Böylece pompanın üstündeki yük kalkar ve boşta çalışır.

Basıçlı hidrolik şiferin içindeki lastik membranı gerip sıkıştırmış durumdadır. Bu noktadan itibaren basıncı yüksek olan gaz dağıtıcı yol verdikçe (sistemde ihtiyaç duyuldukça) biriken hidroliği membran yardımı ile iterek daha düşük basıçlı olan hidrolik sisteme gönderecektir.

Hidropnömatik Süspansiyon-hdregani.gif

Merkez şiferden sonra ilk durağımız

Güvenlik Valfi
Güvenlik valfi aslında bir öncelik belirleyici valftir. Besleme başladığında ilk olarak frenler beslenir, sonra süspansiyona basınç sağılanır. Sisteme herhangi bir sebeple pompa ve ana şiferden basınç sağlanmazsa bu vaf sadece frenleri besleyecek şekilde konumlanır. Böylece sistemde kalan basınç sadece frenlere harcanmış olur. Ayrıca aracı çalıştırdığınızda yanan stop lambasının müşürü bu valf üstündedir. Frenlere yeterli basınç sağlanıp süspansiyon için devre açıldığı sırada vaf hareket edip bu müşüre temas eder. Böylece stop lambası söner.

Hidropnömatik Süspansiyon-guvenlik1.jpg

Not: Bu konu süspansiyon odaklı olduğu için direksiyon ve fren sistemlerine değinilmeyecektir.

Yükseklik Korrektörleri
Güvenlik valfinden çıkan basınçlı hidroliğin bir sonraki durağı yükseklik korrektörüdür. Yükseklik korrektörü aslında bir vanadır. Bu vananın ucu viraj çubuğuna bağlıdır. Aracın sürüş yüksekliğinde bir değişiklik olduğunda viraj çubuğu hareket edecek bu da vananın açılmasına sebep olacaktır. Bu vana çift yönlü çalışmaktadır. Eğer sürüş yüksekliği düşerse vana yüksek basınçlı hidroliğe yol verir. Bu basınçlı hidrolik silindirlere doğru hareket eder. Sürüş yüksekliği tekrar sağlandığında vana kapanır ve besleme biter. Sürüş yüksekliğ arttığında ise valf ters yöne açar ve besleme yapılan boru üzerinden depoya geri dönüş sağlanır. Sürüş yüksekliğine gelince ise ters-besleme kesilir.

Hidropnömatik Süspansiyon-korr1.jpg

Aracın yüksekliği ise yükseklik korrektörünün dış yüzeyinde konumlandırılmış bir yay sistemi ile Vananın doğal pozisyonu değiştirilir. Böylece yükseklik korrektörü yüksekliğin arttığını veya azaldığını zanneder. Böylece aracı manuel olarak yükseltip alçaltabiliriz.

Süspansiyon Silindirleri
Basit bir silindir sistemidir. Şifere çıkan ağızda çok delikli bir yapı bulunur. Bu silindirin aynı zamanda amortisör görevi görmesini sağlar.Hidropnömatik Süspansiyon-silindir1.jpg

6. Şifer (çökme Engelleyici Şifer, SC.MAC)
Araç durduğunda hidrolik pompası doğal olarak çalışmıyor ve aracın hidrolik sistemindeki basınç yavaş yavaş düşüyordu. Bu da aracın çökmesine yol açıyordu. Aracı her çalıştırdığınızda tekrar yükselmesini beklemeniz gerekiyordu. Bunu engellemek amacıyla Citroen bir adet şifer ve iki adet regulatör ekledi. Regulatörlerden biri önde diğeri arkada konumlandırıldı ve arka regulatöre bir şifer bağlandı. Bu şifer araç çalışırken aynı ana akümülatör şiferi gibi basıncı depoluyor. Araç durup basınç düşmeye başlayınca sistem bu şiferden besleniyor ve neredeyse 1 ay araç çalışmasa bile çökme olmuyor.

Hidropnömatik Süspansiyon-anti-sink1.jpg

Resimde göreceğiniz üzere iki farklı regulatör var. Biri düz hidropnömatik sistemi için diğeri ise Hydractive2 sistemleri için kullanıldı. Hydractive 1 bu şifere hiç sahip olamadı. Hydractive 3 ve Hydractive 3+’da elektronik pompa kullanıldığı için çökme önleyici şifere ihtiyaç kalmadı.

Hydractive1 2 ve Hydractive 3

Çok yakında eklenecektir.

Eklenen Resim Ön İzlemesi Eklenen Resim Ön İzlemesi

Hidropnömatik Süspansiyon-anti-sink1.jpg Hidropnömatik Süspansiyon-darbe1.jpg Hidropnömatik Süspansiyon-guvenlik1.jpg Hidropnömatik Süspansiyon-hdregani.gif Hidropnömatik Süspansiyon-korr1.jpg Hidropnömatik Süspansiyon-sifer1.jpg Hidropnömatik Süspansiyon-silindir1.jpg

HANGİ MODELLERDE VAR ?

  • Citroen DS
  • Citroen SM
  • Citroen BX
  • Citroen CX
  • Citroen XM
  • Citroen Xantia
  • Citroen C5,
Kaynak: Alper Akbilgi

Watch Dragon ball super